Share  
 
2016-09-22
گزارشگران بدون مرز بی‌تدبیری حسن روحانی در زمینه برقراری آزادی بیان در ایران را محکوم کرد
  همزمان با سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به نیویورک برای شرکت در هفتاد و یکمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد، سازمان گزارش‌گران بدون مرز (RSF) بار دیگر اقدام مقام‌های مسوول جمهوری اسلامی در زیر فشار‌ گذاشتن رسانه‌ها و بازداشت روزنامه‌نگاران و همچنین بی‌تدبیری حسن روحانی در این زمینه را محکوم کرد.
در بیانیه این سازمان که روز چهارشنبه ۲۱ سپتامبر منتشر شده، آمده است: "در این هفته دست‌کم دو روزنامه‌نگار بازداشت شدند و شماری دیگر را دستگاه قضایی زیر مهار رهبر جمهوری اسلامی و وزرات اطلاعات تهدید و یا احضار کرده‌اند. صبح روز ۲۹ شهریور ۱۳۹۵ ماموران امنیتی صدرا محقق مسوول صفحه‌های اجتماعی روزنامه شرق را در منزل خود بازداشت کردند. خبرگزاری حکومتی مهر در خبر کوتاهی نوشت : «یکی از عوامل ارتباطی میان رسانه‌های ضد انقلاب طی عملیات اطلاعاتی توسط یکی از نهادهای امنیتی دستگیر شد(...) این خبرگزاری اتهام او را « اقدام به تهیه گزارشهایی از اوضاع داخلی کشور برای رسانه های ضدانقلاب نوشته است. صدار محقق نیز خبر‌های فساد در شهرداری تهران را که به ماجرای «املاک نجومی» معروف شده‌اند، هم‌رسانی می‌کرد."
سازمان گزارشگران بدون مرز افزوده است: "اما نخستین قربانی این رخ‌داد یاشار سلطانی مدیر سایت معماری نیوز بود. وی در روز ۲۷ شهریور پس از احضار به دادسرای دادگاه فرهنگ و رسانه‌ی تهران، در ظاهر به دلیل ناتوانی در پرداخت وثیقه‌ای کلان روانه زندان شد.۸ شهریور سایت معماری نیوز اسنادی را در رابطه با واگذاری زمین و اپارتمان به برخی مسوولان شهرداری و شورای شهر تهران منتشر کرد. مدیر سایت در همان روز به شعبه دوم دادگاه فرهنگ و رسانه‌ی تهران احضار شد و دبیرخانه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در آن روز سایت معماری نیوز را فیلتر کرد. سه روز بعد همین "کارگروه" خبرگزاری‌های موج و برنا ( مسدودسازی برنا پس از یک هفته برداشته شد ) و دست کم دو سایت دیگراطلاع رسانی پویش و ۹صبح را، برای انتقاد از معیارهای دوگانه دستگاه قضایی در مبارزه با فساد و یا باز انتشار خبرهایی در باره "املاک نجومی"، از دسترس خارج کرد."
رضا معینی مسئول بخش افغانستان و ایران گزارش‌گران بدون مرز در این باره اعلام کرد : "حسن روحانی در حالی برای آخرین بار در دوره ریاست جمهوری‌اش به مجمع عمومی سازمان ملل می‌رود که وعده انتخاباتی ‌«تغییر به نفع آزادی بیان و مطبوعات» محقق نشده است. وضعیت آزادی اطلاع رسانی همچنان در ایران نامساعد است و در سایه تهدید‌های جنگ و فساد بر کشور به نظر می‌رسد این وضعیت ناگوارتر شود. دستگاه قضایی و سپاه پاسداران زیر فرمان علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، اطلاع‌رسانی مستقل را مهار و سرکوب می‌کنند. حسن روحانی که بنا بر قانون ناظر اجرای قانون اساسی است، می‌توانست به این وضعیت پایان دهد، کاری که تا امروز نکرده است. او ترجیح داد بازارهای ایران را برای سرمایه‌های خارجی باز کند تا در‌های زندان‌ را به روی زندانیان سیاسی بگشاید."


   بازگشت به صفحه قبل