Share  
balatarin
 
  کشتار جوانان محروم بلوچ محکوم است

مهران برزگری

به برکت کلیدهای حسن روحانی و برجسته شدن تب و تاب مذاکرات هسته ای، نقض حقوق بشر با تشدید شکنجه در زندانها، اجرای شلاق به بهانه روزه خواری در ملاء عام تا قطع دست بیش از هر هنگام در سراسر ایران جاری است.
رژیم با استفاده از برجستگی مذاکرات هسته ای و وارد نکردن موضوع نقض حقوق بشر در مناسبات با جامعه جهانی، فشار و سرکوب در داخل ایران را افزایش داده است. آماری که از زبان پایوران رژیم در اوایل ماه رمضان در رابطه با اجرای حکم شلاق جوانان ارائه شد تکان دهنده است.
به گزارش کمپین فعالان بلوچ، «دو کارگر بلوچ به نامهای مولا بخش عباس زهی 25 ساله و نعیم عباس زهی 23 ساله اهل دشتیاری از توابع چهار بهار چند ساعت پس از بازداشت توسط ماموران وزارت اطلاعات چابهار، جسدشان در حالی که آثار ضرب و شتم بر بدن آنها بوده در بیمارستان چابهار یافته شدند.» بر اساس خبرهای پخش شده، دو تن از برادران نعیم عباس زهی زندانی سیاسی در زندان زاهدان هستند.
به قتل رساندن فعالان اجتماعی، سیاسی و نیز جوانان محروم در شهرها و استانهای مرزی که به دنبال لقمه ای نان برای تامین معیشت خانواده های فقیرشان هستند به شیوه رایج حکومت تبدیل شده است.
در رویدادی دیگر، در روز چهارشنبه 17 تیر، یک جوان 30 ساله به نام محمد خضری بر اثر شلیک مزدوران نیروی انتظامی در لامرد فارس به قتل رسید. مزدوران علت تیراندازی و به قتل رساندن این جوان را حمل چند طاقه پارچه اعلام کردند.
این جنایتها در مورد جوانان محروم در حالی صورت می گیرد که «برادران قاچاقچی» و باندهای مافیای قاچاق وابسته به حکومت، شریانهای واردات کالاهای قاچاق را در دست دارند.
رزیم با سرکوب مردم در نقاط مرزی و تشدید تبعیض و بی عدالتی، به ناامنی هر چه بیشتر در این مناطق دامن زده است. هدف این ناامنی تولید شده به بهانه جلوگیری از نفوذ گروههای تروریستی به داخل ایران، سرکوبی جوانان این مناطق محروم است.