Share  
balatarin
 
  از پیام تازه اوباما به ایران تا درخواست‌های تهران از واشنگتن

ایمان خورشیدی

مهلت تعیین‌شده برای رسیدن به توافق جامع هسته‌ای با ایران فردا سه‌شنبه ۳۰ ژوئن، ۹ تیرماه به پایان می‌رسد. اما دیپلمات‌های هر دو طرف تایید کرده‌اند که این مذاکرات احتمالا اگر نه چند ماه، که دست کم چند روز بیش از ضرب‌الاجل ادامه خواهد داشت.
تعدادی از وزرای امور خارجه که دیروز در وین بودند - از جمله محمد جواد ظریف - امروز در پایتخت‌هایشان در حال رایزنی هستند و مذاکرات وین در سطح معاونان در جریان است.
دو طرف تلاش‌ می‌کنند پیش‌نویس متنی را با عنوان توافق جامع تهیه کنند؛ تلاشی که از گفته‌های وزرای خارجه برمی‌آید که همچنان با موانع جدی روبرو است.
اخبار و جزییات چندانی از مذاکرات جاری دستگیر رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها نمی‌شود، اما حواشی آن همچنان خبرساز است.
روزنامه همشهری به نقل از یکی از اعضای هیئت رئیسه مجلس ایران از ارسال پیام تازه باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا به مقام‌های ایران خبر داده است.
مهرداد بذرپاش به روزنامه همشهری گفته است که اخیرا یکی از سران کشورهای همسایه پیامی از سوی رئیس‌جمهور آمریکا برای مقامات ایران آورده است.
آقای بذرپاش جزئیاتی از محتوای نامه ارائه نکرده و تنها گفته است: "یکی از مواردی که نشان از بی‌اعتمادی به آمریکا دارد تناقض در پیام‌های خصوصی و اظهارات علنی مقامات آمریکایی است؛ آنها در پیام‌ها و مکاتبات خصوصی‌شان با احترام از ایران درخواست می‌کنند که پای میز مذاکره و توافق بیایند، اما در رسانه‌هایشان ایران را تهدید به روی میز بودن گزینه‌های نظامی می‌کنند."
روزنامه همشهری نوشته احتمالا منظور آقای بذرپاش از "یکی از سران کشورهای همسایه" حیدر عبادی نخست‌وزیر عراق است که پیش از دور اخیر مذاکرات به تهران سفر و با رئیس جمهور و رهبر ایران دیدار کرد.
این روزنامه می‌نویسد که در صورت صحت این خبر، این پنجمین پیام باراک اوباما برای رهبران ایران است.