Share  
balatarin
 
  کارایی یا عدم کارایی اقتصاد مقاومتی علی خامنه ای

مهرداد مقدسی

کارایی یا عدم کارایی اقتصاد مقاومتی علی خامنه ای
با گذشت یک سال از اعلام سال ۱۳۹۳ توسط علی خامنه‌ای به نام سال اقتصاد مقاومتی و بی‌نتیجه خواندن تحریم‌های وضع شده، آمریکا و غرب از سوی این رهبر مذهبی نه تنها وضعیت اسفناک ایجاد شده به سبب تحریم‌ها کاهش نیافته بلکه عواقب آن بر زندگی مردم تاثیر مخرب و ویران کننده‌ای بر جای گذاشته است.
این اصطلاح اولین بار در سال ۲۰۰۵، پس ازمحاصره اقتصادی اسراییل که شامل بخش‌های قابل توجهی از واردات و صاردات مواد غذایی ومواد اولیه تولید اقتصادی می گردید و این امر بر کاشت بسیاری ازمحصولات کشاورزی در منطقه غزه و کرانه غرب رود اردن اثرات منفی گذاشته بود، برای مثال، از جمله کاهش صادرات توت فرنگی، ازمحصولات عمده ی آن منطقه غزه توسط اسراییل، از سوی رهبران فلسطینی بکار برده شد.
علی خامنه‌ای در ایران نیز به دنبال تشدید تحریم‌های بین المللی از سوی سازمان ملل متحد، ریاست جمهوری و کنگره آمریکا و اتحادیه اروپا، به تبعیت از رهبران فلسطینی، با هماهنگی مقامات سیاسی – اقتصادی جمهوری اسلامی شیوه اقتصاد مقاومتی را پاد زهر مقابله با تحریم‌ها اعلام داشته و در دستور کار قرار دادند که هدف آن از نظر رهبر و مقامات ایران، استفاده از توان تولید داخلی و نیروی انسانی درجهت کاهش هر چه بیشتر نیازهای کشور به خارج بوده است.
سال گذشته در چنین روزهایی بود که رهبر جمهوری اسلامی با اعلام سیاست " اقتصاد مقاومتی " گفت :"علاوه بر مقابله با تحریم ها، اقتصاد مقاومتی خواهد توانست دربحران‌های روبه افزایش جهانی الگوی الهام بخش از نظام اقتصادی اسلام را عینیت بخشد و زمینه و فرصت مناسب را برای نقش آفرینی مردم و فعالان اقتصادی درتحقق حماسه اقتصادی فراهم کند".
این در حالی است که سیاست گذاری این طرح یعنی " اقتصاد مقاومتی " در سال جاری نیزبحث‌های مربوط به درآمد‌ها و هزینه‌های بودجه سال هزارو سیصد ونود و چهارخورشیدی، بابحث‌های مخالف وموافق پیرامون موضوع تحقق اقتصاد مقاومتی دربرنامه‌های دولت همراه بود.
از جمله سیاست‌های مالی در نظر گرفته شده در این مبحث طی سال آینده کاهش چشمگیر بودجه عمرانی در هزینه‌های دولتی می باشد. وجود سه هزار طرح ناتمام و موجودی چهل وهفت هزارمیلیارد تومانی در بودجه امسال برای طرح‌های عمرانی در دولت یازدهم آن هم در شرایطی که حدود چهارصد هزار میلیارد تومان برای تکمیل این طرح‌ها نیاز می باشد خود یک اهرم بازدارنده اقتصادی برای هر دولتی محسوب می شود.
همچنین کاهش ناگهانی وناباورانه بهای نفت در بازار جهانی نیز اهرم دیگری برای افزایش فشار اقتصادی بر این دولت و در نتیجه مردم بود که شعار اقتصاد مقاومتی را در حد یک شعارسطحی و یک تسکین زبانی بر دردی هولناک واقع در پیکره اجتماع ایران بویژه قشر آسیب پذیر جامعه تنزل داد.
گفته می شود در آمدهای ایران از محل صادرات نفت، درسال جاری، از بیست و پنج تا سی میلیارد دلار تجاوزنخواهد کرد. اسحاق جهانگیری، روز دوشنبه، دوم ماه فوریه، به بیان سه مشکل اساسی دولت یازدهم در رابطه با کاهش بهای نفت پرداخت و گفت :" کاهش بهای نفت دراقتصاد ایران سه اثرجدی خواهد داشت، اولین اثر در بودجه دولت است و ما برای جبران آن از تمام مدیران خواسته ایم در هزینه‌های جاری صرفه جویی کنند و پروژه‌های عمرانی نیز بهترین بازدهی را داشته باشد.
به گفته جهانگیری دومین اثرکاهش قیمت نفت، طراز پرداخت‌های خارجی کشوراست که حتماً باید صادرات غیرنفتی افزایش یابد و از بخش خصوصی انتظارداریم درهمه زمینه‌ها و کارهای ملی وارد شوند.
وی با اشاره به مشکل محل درآمد‌ها برای پرداخت یارانه‌ها گفت به علت کاهش بهای نفت و کسر بودجه دولت " باید تدبیر کنیم و از این مشکلات با کمک مردم عبورکنیم".
اکنون در سالروز اعلام این شیوه مبارزه اقتصادی و عدم کارایی آن برخی مسولین با ابداع روش‌های بدوی ریاضتی سعی در تعمیم این شیوه رهبری و کارآمد کردن آن دارند پیشنهاد خوردن یک وعده غذا در بیست و چهار ساعت از این دست اقدامات سازنده مسولین و مقامات بلند پایه می باشد.