Share  
balatarin
 
  ایران: لبنان جواب دهد، کمک نظامی می فرستیم

ایمان خورشیدی


سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت هر وقت لبنان پاسخ مثبت دهد تهران آماده ارسال کمک نظامی به این کشور است.
وزیر دفاع لبنان این هفته از ایران سفر کرد و پیش از آن دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در لبنان بود.
بعضی مقامات آمریکایی پیش از این به لبنان هشدار داده بودند که کمک نظامی از سوی ایران را نپذیرد.


ایران اعلام کرد هرگاه دولت لبنان پاسخ مثبت دهد آماده ارسال کمک نظامی پیشنهادی خود به ارتش این کشور هست.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران، به «العهد»، پایگاه اطلاع رسانی وابسته به حزب الله لبنان، گفت: «ارتش لبنان در خط مقدم مبارزه با تروریسم قرار دارد. این ارتش چنانکه دارای امکانات نظامی خوبی باشد می تواند با قدرت تروریست‌ها مبارزه کند.»

افخم افزود: «در گذشته شاهد بودیم که برخی طرف‌ها آمادگی خود را برای کمک به ارتش لبنان اعلام کرده اند اما در مرحله اجرای وعده‌ها هیچ اقدامی نکرده اند.»

رابطه نظامی ایران با لبنان بخشی از پازل پیچیده روابط در خاورمیانه است. لبنان از سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ درگیر جنگ داخلی بود و از آن پس توازن ظریفی بین گروه‌های مختلف مذهبی در این کشور برقرار بوده است. حضور نیروهای نظامی سوریه در خاک این کشور که پس از انقلاب سبز در سال ۲۰۰۵ پایان یافت از دیگر مسائل مربوطه است.

ایران در سال‌های اخیر حامی مالی و نظامی گروه شیعه «حزب الله» بوده است. در حالی که عربستان سعودی و بعضی دولت‌های نزدیک به آن حامی گروه‌های سنی لبنان بوده اند که رقیب سیاسی حزب الله محسوب می شوند.

اخیرا عربستان وعده کمکی چهار میلیارد دلاری برای خرید سلاح‌های فرانسوی را داده بود – وعده‌ای که قرار است با همکاری سعد حریری، از سیاستمداران ارشد سنی‌های لبنان، وصول شود.

طبیعتا وابستگی نظامی بیشتر لبنان به ایران باعث نگرانی جریانات مختلفی درون و بیرون این کشور می شود. بعضی مقامات آمریکایی پیش از این هشدار داده بودند که اگر لبنان از ایران کمک نظامی بگیرد باید دور حمایت نظامی آمریکا را خط بکشد.

سمیر مقبل، وزیر دفاع و معاون نخست وزیر لبنان، شنبه تا دوشنبه این هفته در تهران بود. پیش از او، علی شمخانی، دبیر شورایعالی امنیت ملی ایران، به لبنان سفر کرد. به نظر می رسد جزئیات کمک احتمالی نظامی ایران به لبنان موضوع اصلی این سفرها بوده باشد.

افخم این دیدارها را «مثبت» خواند و گفت «گفت و گوهای خوبی در خصوص همکاری‌های نظامی بین دو کشور صورت گرفت».

گفتنی است جنگ داخلی سوریه در سه سال اخیر عموما وارد مرزهای لبنان نشده بود اما در ماه اوت امسال بود که ارتش لبنان در کنار ارتش سوریه وارد نزاع با جبهه النصره و داعش در شهر مرزی عرسال لبنان شد. نبرد عرسال با پیروزی لبنان خاتمه یافت.